Miesięczne archiwum: Listopad 2021

Andrzejki na wesoło!!!

W dniu 29 listopada klasa II obchodziła Andrzejki. Wróżby, konkursy i wesoła zabawa towarzyszyły uczniom w ciągu tej uroczystości. Na uwagę zasługują ciekawe przebrania i pomysłowe konkursy przygotowane przez wychowawcę – Panią Izabelę Szymańczak.

Lekcja o atomie

22 listopada br. w ścisłym reżimie sanitarnym dla uczniów naszej Szkoły z klas V – VIII zostały przeprowadzone zajęcia w ramach projektu lekcji o atomie, których fundatorem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska.  Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o energii i energetyce jądrowej wśród uczniów.

Lekcje dla poszczególnych klas zostały przeprowadzone przez osoby posiadające specjalistyczną wiedzę z zakresu fizyki jądrowej i ochrony radiologicznej oraz doświadczenie w działalności dydaktyczno-popularyzatorskiej z obszaru energii i energetyki jądrowej.

Tematyka lekcji obejmowała zagadnienia takie, jak:

  • energia i jej znaczenie dla współczesnego społeczeństwa;
  • źródła energii;
  • energetyka jądrowa – podstawowe zagadnienia;
  • bezpieczeństwo elektrowni jądrowej;
  • pokojowe wykorzystanie energii jądrowej w medycynie nuklearnej;
  • promieniotwórczość wokół nas (wzbogacona doświadczeniami z badaniem promieniotwórczości licznikiem Geigera-Mullera);
  • zmiany klimatu i wpływ energetyki jądrowej na klimat.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Szkoła do hymnu

W dniu 10 listopada, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa w naszej Szkole o symbolicznej godzinie 11:11 zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. To finał akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

Jestem dumny z naszej społeczności szkolnej, która z ogromnym zaangażowaniem włącza się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w akcji – p. o. Dyrektor.

Święto Odzyskania Niepodległości

W dniu 10 listopada obchodziliśmy w szkole 103 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość przygotowali uczniowie klas VIIa, VIIb i VIII pod kierunkiem Pani Małgorzaty Rytel-Kuc. Apel uświetnił swoim występem chór szkolny pod dyrekcją Pani Doroty Kocot.

Uczniowie wzięli udział w uroczystości na sali gimnastycznej z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Sukcesy naszych uczniów

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Typy warszawskie – XXI wieku” organizowanym przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie  i Fundację Bez Wizy. Projekt organizowany był dla regionu Mazowsza w ramach programu PATRIOTYZM JUTRA MUZEUM HISTORII POLSKI.

W dniu 6 listopada 2021r. uczestniczyliśmy w uroczystym wernisażu zorganizowanym w Muzeum Mazowsza Zachodniego, na którym prezentowane były praca laureatów konkursu połączone z wręczeniem nagród.

I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Kinga Latosińska uczennica klasy VI

II miejsce zdobyły:

Amelia Obierek uczennica klasy VI i Oliwia Niewiadomska uczennica klasy II

III miejsce zdobyła Zofia Fałkowska uczennica klasy IV

Prace Mai Kuran i Emila Kurana zostały wyróżnione zakwalifikowaniem do wystawy.

Zwycięzcom gratulujemy zaś specjalne podziękowania kierujemy do Pani Małgorzaty Rytel-Kuc, która niestrudzenie zachęca wszystkich uczniów do udziału w konkursach, dzięki czemu nasza szkoła  od lat otrzymuje wiele nagród w konkursach plastycznych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, krajowym a nawet międzynarodowym.

W Zaduszki pamiętamy o bliskich zmarłych

Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju

dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.

Elżbieta Daniszewska „Zaduszki” (fragment)

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i… odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać…

1 listopada udajemy się na cmentarze, by uporządkować groby zmarłych krewnych i przyjaciół, ozdobić je kwiatami i zniczami, pomodlić się.
Wszystkich Świętych to uroczystość o ponadtysiącletniej tradycji, wywodząca się z kultu męczenników z czasów starożytnych. Później papieże rozszerzyli to święto o wspomnienie wszystkich tych, którzy już dostali się do nieba i mogą bezpośrednio widzieć Boga.

2 listopada przypada Dzień Zaduszny, w którym wierni modlą się o zbawienie dusz czyśćcowych, ofiarowując za nich modlitwy. Jest to święto głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu.

Święto zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach…

Uczniowie naszej Szkoły w tych dniach również odwiedzili i zapalili znicze na grobach swoich bliskich oraz na zaniedbanych, samotnych, opuszczonych grobach. Odmówili z opiekunami krótką modlitwę.

Ksiądz Jan Twardowski pisał „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”…