Miesięczne archiwum: Marzec 2022

 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.W marcu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jedną z ikon powojennego podziemia antykomunistycznego jest bez wątpienia Witold Pilecki. Znamy go głównie z powodu jego brawurowej postawy jako „ochotnika do Auschwitz”. W tym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady organizował on konspirację, w końcu udało mu się stamtąd uciec. Nie zaprzestał walki o wolność Ojczyzny, która to idea przyświecała mu podczas całego jego stosunkowo krótkiego życia. Zginął z rąk władzy komunistycznej po torturach w 1948 r., osierociwszy dwoje małych dzieci. W czasie, gdy po krwawych latach okupacji Polacy mimo wszystko starali się wrócić do życia. Nigdy dość przypominania jego zasług, poznawania jego życia, czerpania z niego inspiracji… Dlatego właśnie 25 marca bruczniowie z klas V – VIII z naszej Szkoły uczestniczyli w  lekcji online poprowadzonej przez  Panią dr Ewelinę Klimczak, Adiunkta Działu Edukacji i Wystaw w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – „Witold Pilecki. Żołnierz – jeniec – bohater – człowiek”. W czasie tych zajęć uczniowie mogli poznać nie tylko pierwszoplanowe dokonania Witolda Pileckiego, ale także te mniej znane, jak jego udział w powstaniu warszawskim i późniejszy pobyt w obozie jenieckim. Przyjrzeli się jego postaci jako człowieka – męża, ojca, społecznika, artysty i ziemianina. Poznali jego pasje, dowiedzieli się, skąd czerpał siłę i motywację do działania. Zadaliśmy sobie także pytanie o to czy jego postać może być autorytetem lub idolem dla współczesnej młodzieży.

Z podziękowaniem

p. o. Dyrektora Roman Kowalski

Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” 

Do 4 maja br. można nadsyłać prace w konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zachęcamy uczniów klas VI szkół podstawowych do przesyłania zgłoszeń za pośrednictwem aplikacji internetowej do tworzenia drzewa genealogicznego „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” przygotowanej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Archiwami Państwowymi.

Uczestnicy konkursu mogą liczyć na pomoc merytoryczną i organizacyjną pracowników kuratoriów oświaty i sieci Archiwów Państwowych w całej Polsce oraz wsparcie techniczne pracownika Ośrodka Rozwoju Edukacji w korzystaniu z aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”. Wszelkie pytania i problemy techniczne można zgłaszać za pośrednictwem dostępnego w aplikacji formularza kontaktowego.

Rekolekcje wielkopostne

Wspólnota Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Baranowie w dniach 21.03.2022 – 23.03.2022 r. będzie uczestniczyć w Rekolekcjach Wielkopostnych. W tych dniach będą przeprowadzane zajęcia dla uczniów zgodnie z rozpiską przestawioną każdemu uczniowi przez wychowawcę. Centralnym punktem rekolekcji jest sprawowana uroczyście Eucharystia: dla klas IV – VIII o godzinie 08:00, zaś dla Oddziału Przedszkolnego i klas I – III o godzinie 11:15. Każdy dzień jest zorganizowany do dyspozycji wychowawcy. W poniedziałek m. in. koncert Filharmonii. We wtorek – filmy dla klas starszych, a klasy młodsze będą obchodzić 1 dzień wiosny. W środę – konkursy i ich rozstrzygnięcia.

Każdego dnia uczniowie przybywają do Szkoły zgodnie z planem, a wychodzą po 6 godzinie lekcyjnej o 13:05.

Na ten piękny czas  zawierzamy nasze  poczynania rekolekcyjne opiece Maryi, Świętemu Józefa oraz Patronowi naszej Szkoły – Świętemu Janowi II. Przez Ich wstawiennictwo upraszajmy łask potrzebnych do realizacji scenariuszy życia z Panem Jezusem w codzienności każdego z nas.

Dziękuję już dziś wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.

Żywię nadzieję, że te dni rekolekcji będą owocne – p. o. Dyrektora Roman Kowalski

Dzień Matematyki w szkole

Już po raz trzeci obchodziliśmy to święto w naszej szkole.

15 marca uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące liczby ∏. Kanadyjski naukowiec Martin Krzywiński przedstawił liczbę ∏ w postaci barwnej spirali. I okazała się zaskakująco piękna! Te same cyfry zamalowaliśmy tym samym kolorem. Powyżej kilka prac naszych uczniów.

16 marca odbył się drugi dzień świętowania. Wybieraliśmy „Mistrza Tabliczki Mnożenia”. Oczywiście tabliczkę mnożenia znają wszyscy, ale sprawdziliśmy, kto jest najszybszy w liczeniu.

Do konkursu zgłosiło się dużo chętnych osób, ale niektórym przeszkodził stres, wolne tempo lub zwykły błąd w liczeniu.

Z tej licznej grupy wyłoniliśmy „Mistrzów Tabliczki Mnożenia”

Są nimi:

Kl. III – V: Agata Rusin, Krzysztof Bodych

Kl. VI – VIII: Artur Tkacz, Mateusz Pindor, Zofia Słomczyńska, Adrian Grabalski

Wyróżnienie: Filip Nowecki, Jakub Wiśniewski

 

Wszystkim ogromnie gratulujemy!

Organizatorzy:

Agnieszka Piasecka i Teresa Szczepaniak

Siatkarski Baranów

Zapraszamy na dwa turnieje siatkarskie, które odbędą się w naszej Gminie. Pierwszy z nich to Turniej Rodzinny, odbędzie się 26 marca w Bożej Woli. Drugi to Turniej w kategorii OPEN i odbędzie się 2 kwietnia w Baranowie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

Turniej rodzinny odbędzie się 26 marca (sobota) od godzina 9:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bożej Woli. Jest to turniej trójek siatkarskich rodziców i dzieci w wieku szkolnym (Szkoła Podstawowa). Możliwe są konfiguracje dwoje dorosłych + dziecko lub dwoje dzieci + rodzic. Zapisy trwają do 23 marca 2022.

Turniej w kategorii OPEN czwórek siatkarskich będzie się odbywał 2 kwietnia (sobota) o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Baranowie. Zapisy drużyny czteroosobowych złożonych z mężczyzn, kobiet lub drużyn mieszanych potrwa do 30 marca 2022.

Zapraszamy wszystkich chętnych na dobrą zabawę, porcję zdrowia i endorfin!

Zapisy prowadzi animator sportu pod numerem telefonu 664 – 700 – 850

w godzinach 9:00 – 19:00.

Organizator – Gmina Baranów – zastrzega sobie prawo do ewentualnych zmian regulaminu, przełożenia terminu bądź całkowitego odwołania turniejów z przyczyn niezależnych.

Nowy mebel w naszej szkole

                                  Pragniemy poinformować, że w naszej szkole pojawił się nowy mebel.                                        Umieszczony jest on tuż przy sekretariacie.
                                 Oszklona gablota pomieściła wszystkie puchary jakie zdobyli nasi uczniowie                                      od początku istnienia szkoły.
                                 Serdecznie dziękujemy okolicznym sołectwom oraz Radzie Rodziców                                                za sfinansowanie zakupu gabloty.