Miesięczne archiwum: Maj 2022

Dzień Matki

Mama to jedno słowo ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze, niczym nie zmącone wspomnienia z dzieciństwa, nasze pierwsze troski, radości, marzenia. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że mama dała mu największy skarb – życie. Wdzięczność tę wyrażamy  w różny sposób: poprzez miłość, codzienny szacunek, pamięć. Mama jest bardzo ważna, ale na drogach świata, razem z nią towarzyszy dzieciom –tata. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem.

Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia.

Dziękuję dzieciom, które zaprosiły rodziców na krótką akademię. Dziękuję każdej z grup i ich opiekunom za przygotowane spotkanie. Mogliście popisać się znajomością wierszy, piosenek i tańcem.

Dziękuję rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie różnych szkolnych uroczystości. Kochani rodzice, życzę Wam jeszcze raz spełnienia wszystkich marzeń i serdecznie dziękuję za obecność

 p. o. Dyrektora Roman Kowalski

Podsumowanie konkursu „Ekologiczni sąsiedzi ” z Feniksem

W piątek, 20 maja odbył się I Gminny Dzień Ekologii ♻️🌳🌿🏞️ w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kaskach. Wraz z uczniami do szkoły w Kaskach pojechał Pan Maciej Pater.

Uczestnicy rywalizowali m.in. w konkurencjach z wiedzy ekologicznej a także  plastycznych, sprawnościowych oraz w grze terenowej.
Zwyciężyła Nasza Szkoła, otrzymując tym samym tytuł Złotej Eko-Drużyny 🥇🏆🥳🤩
Przy okazji wręczono nagrody dla Zwycięzców projektu „Ekologiczni sąsiedzi – przygoda z Feniksem”🙂 W naszej szkole była to klasa VIIa.
Gratulacje dla Wszystkich Zwycięzców i Uczestników 🤩🥳

Fajnie jest być EKO 😎

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty w liczbach

W 2022 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych:

  • ponad 502 600 uczniów z prawie 12 600 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 507 000 arkuszy,
  • ok. 7 150 uczniów będących obywatelami Ukrainy z ok. 2 500 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 21 400 arkuszach.

Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 179 różnego rodzaju arkuszy, w tym:

  • 51 arkuszy z języka polskiego, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim,
  • 50 arkuszy z matematyki w języku polskim, litewskim oraz ukraińskim,
  • 78 arkuszy i 24 płyty z języków obcych nowożytnych, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim.

Egzamin z języka obcego nowożytnego

Największa grupa ósmoklasistów (97,5 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 2,2 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów..

Wyniki egzaminu ósmoklasisty

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Uczniowie poznają wyniki egzaminu 1 lipca br. Z kolei zaświadczenia otrzymają 8 lipca br. 

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

Strofy dla Ojczyzny

„Strofy dla Ojczyny” – uroczystość o charakterze patriotycznym. Spotkanie to, jak i wiele innych przygotowuje nas do obchodów 100. rocznicy istnienia naszej Szkoły Podstawowej. Celem tej uroczystości  jest krzewienie wśród Młodzieży oraz Dzieci postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego.  Bardzo serdecznie dziękujemy Paniom nauczycielkom języka polskiego – Pani Małgorzacie Motylewicz i Pani Grażynie Przydatek za odpowiedni dobór wierszy patriotycznych. Dziękujemy również Pani Dorocie Kocot za oprawę muzyczną, Paniom polonistkom za odpowiedni dobór dekoracji. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem nauczycieli, którzy mimo zaplanowanych celi lekcji zwalniali uczniów na próby – bardzo dziękujemy. Słowa wdzięczności składamy drogim nam Uczniom, którzy tak pięknie przybliżyli nam poezję patriotyczną mówiącą o Polsce i o tym wszystkim, co naprawdę w życiu jest ważne.

Mamy nadzieję, iż to spotkanie skłoniło nas do refleksji, że polskie wiersze, pieśni  i piosenki patriotyczne są, jak śpiewał w swojej piosence Marek Grechuta: kwiatem trzymanym w naszych rękach jak scheda pokoleń. Oby te wiersze były dla nas szansą na zakorzenienie się we własnej kulturze i historii, a także szansą na tworzenie nowego, współczesnego wymiaru patriotyzmu.

Wyjazd na przedstawienie „Dziady”

W dniu 19 maja uczniowie klasy 8 i 7 wzięli udział w przedstawieniu Teatru Edukacji z Wrocławia – „Dziady” część II w Grodziskim Centrum Kultury. Spektakl wszystkim bardzo się podobał a jego wartość artystyczną uwydatniła piękna scenografia i efekty dźwiękowe.

Mamy nadzieję, że była to dobra powtórka wiadomości przed czekającymi naszych uczniów egzaminami ósmoklasisty.

W drugiej części wycieczki odwiedziliśmy Zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach . Uczniowie zwiedzili pałac w stylu klasycystycznym wraz z otaczającym go parkiem, położone w niedalekich Radziejowicach w powiecie Żyrardowskim. Od 1965 roku pełni on funkcję domu pracy twórczej dla twórców kultury. Pałac mieści także sale muzealne i galerię wystaw czasowych. Obecnie mogliśmy podziwiać obrazy Józefa Chełmońskiego, którego życie i twórczość wiążą się z Ziemią Łowicką, Kuklówką i Radziejowicami.

Wyjazd był bardzo udany gdyż sprzyjała nam piękna, majowa pogoda. Dzięki temu mogliśmy spędzić miło czas w przepięknym parku otaczającym pałac, który w tym okresie rozkwita bzami i kasztanowcami.

Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną wycieczkę.

102 rocznica urodzin naszego Patrona

,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Jan Paweł II

 

Dzisiaj mijają 102 lata od narodzin świętego Jana Pawła II, Patrona naszej Szkoły.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach koło Krakowa jako drugi syn i najmłodsze z trojga dzieci emerytowanego porucznika Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ochrzczony został miesiąc później w miejscowej parafii.

Dzieciństwo Karola Wojtyły naznaczone było śmiercią najbliższych. Gdy miał 9 lat, zmarła jego matka. Kiedy został sam z ojcem, w 1938 roku przenieśli się obaj do Krakowa. Jego ojciec zmarł w 1941 roku. W wieku 21 lat przyszły papież został sam.

Papież Polak zmarł kilkanaście lat temu, a jednak pamięć o nim wciąż pozostaje.

Wycieczka do Nieborowa, Arkadii i Żyrardowa

W dniu 16.05.22r. klasy II,IV,V,VI i VII wybrały się na wycieczkę do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie oraz do Nieborowa i Arkadii. Uczniowie napełnili swoje brzuszki w McDonald’s. Opiekę nad dziećmi pełnili: P.Małgorzata Rytel-Kuc, P.Dorota Kocot, P. Izabela Szymańczak i P. Maciej Pater.

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Rodzina. Mając siebie – mamy tak wiele – 15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodzin. Został on ustanowiony w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, aby podkreślić znaczenie rodziny w społeczeństwie i wspierać ją przez realizację skutecznej polityki prorodzinnej.

Szczęśliwa rodzina to jeden z najważniejszych fundamentów rozwoju oraz edukacji dzieci i młodzieży. Jak wielką rolę w życiu dziecka odgrywa pełen miłości i szacunku dom, wie z pewnością każdy nauczyciel i wychowawca.

Rocznica zamachu na Jana Pawła II

Było pogodne popołudnie, środa 13 maja 1981 r. Odkryty papamobile drugi raz okrążał Plac św. Piotra. Zatrzymał się, a Jan Paweł II nie potrafił odmówić sobie serdeczności wobec zgromadzonych. Przywitał się z małą dziewczynką. Chwilę później rozległy się strzały.

Zamachowca pochwycili wierni, a watykańska ochrona oddała go w ręce policji. W tym czasie papież został już dowieziony do kliniki Gemelli, gdzie rozpoczęto trwającą sześć godzin operację ratującą życie. Jedna z kul przeszła przez brzuch, ale szczęśliwi ominęła aortę, nie naruszyła też kręgosłupa. Druga zraniła Ojca Świętego w dłoń i, prawdopodobnie rykoszetując, w ramię. Z opisu zdjęcia: „Po polsku wyszeptał: Jakże oni mogli to zrobić.”.

Policja starała się poznać tożsamość ujętego mężczyzny. Dość szybko ustalono, że to Mehmet Ali Ağca, zbiegły z więzienia turecki terrorysta.