Egzamin ósmoklasisty w liczbach

W 2022 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych:

• ponad 502 600 uczniów z prawie 12 600 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 507 000 arkuszy,
  • ok. 7 150 uczniów będących obywatelami Ukrainy z ok. 2 500 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 21 400 arkuszach.

Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 179 różnego rodzaju arkuszy, w tym:

• 51 arkuszy z języka polskiego, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim,
  • 50 arkuszy z matematyki w języku polskim, litewskim oraz ukraińskim,
  • 78 arkuszy i 24 płyty z języków obcych nowożytnych, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim.

Egzamin z języka obcego nowożytnego

Największa grupa ósmoklasistów (97,5 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 2,2 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów..

Wyniki egzaminu ósmoklasisty

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Uczniowie poznają wyniki egzaminu 1 lipca br. Z kolei zaświadczenia otrzymają 8 lipca br.

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.